Seminarieprogram: 28 mars

Dag Öppnar Stänger
27 Mars 2019 09:00 17:00
28 Mars 2019 09:00 16:00

08.30 - 09.30 | Scen 1

Bo Lilja

 

Frukostseminarium med FESTO

Bo Lilja
FESTO

08.30 - 09.30 | Scen 2

Olle och Tobias

 

Frukostseminarium med Inission & Audi

Olle Hultberg, Inission
Tobias Lind, Audi

09.45 - 10.30 | Scen 1

hadfg

 

Additiv tillverkning i metall - Pilotlinje MANUELA

Lars Nyborg, Chalmers
Karl Lundahl, Chalmers Industriteknik


09.45 - 10.30 | Scen 2

Klas Brinkfeldt


Byggsätt för kraftelektronik

Klas Brinkfeldt, 
RISE

09.45 - 10.30 | Scen 3

Johan Felix

 

Fossilfria material

Johan Felix,
Chalmers Industriteknik

10.45 - 11.30 | Scen 1

Ulrika Engström

 

Mobil anslutning i smart tillverkning

Ulrika Engström,
Ericsson Research


10.45 - 11.30 | Scen 2

Johan Hogsved

 

Är Göteborg en region att räkna med i AR/VR?

Johan Hogsved,
Business Region Göteborg

10.45 - 11.30 | Scen 3

Antti Altonen

 

Optimizing designer-developer workflow with Qt

Antti Aaltonen,
The Qt Company.

11.45 - 12.30 | Scen 3

Anna Rydbacken


Hur attraherar du framtidens kompetens?

Anna Rydbacken, 
TNG Tech


11.45 - 12.30 | Scen 1

Helena Theander


Hur kan grafen skapa affärsmöjligheter i Sverige?

Helena Theander, SIO Grafen,
Sven Forsberg, 2D fab 

11.45 - 12.30 | Scen 2

Patrik Hallberg


3D-skrivare i metall

Patrik Hallberg,
GE Additive AddWorks

13.15 - 14.00 | Scen 1

Daniel Akenine


En värld av algoritmer

Daniel Akenine, 
Microsoft


13.15 - 14.00 | Scen 2

Åke Wassen


Från ljus till bild i världsklass

Åke Wassen,
Hasselblad

13.15 - 14.00 | Scen 3

Åsa Fasth Berglund

 

Smart Automation

Åsa Fast-Berglund, 
Chalmers

14.15 - 15.00 | Scen 1

Johan Lantz

 

Bilen blev en batteridriven mjukvaruprodukt

Jonn Lantz, 
Volvo Cars. 


14.15 - 15.00 | Scen 2

Caroline

 

En svensk roadmap för grafenelektronik 

Caroline Dahl,
RISE

14.15 - 15.00 | Scen 3

Konrad Bergström

 

Revolutionizing the marine tech industry

Konrad Bergström,
Xshore AB

15.15 - 16.00 | Scen 1

Andreas Buhlin

 

Real Virtual Commissioning, a digital Twin

Andreas Buhlin,
ÅF

15.15 - 16.00 | Scen 2

Anders Thorsén


Cybersäkerhet

Anders Thorsén,
RISE

15.15 - 16.00 | Scen 3

Dimitar Kolev


Sensor Systems – Electronics Projects

Dimitar Kolev,
RISE