Seminarieprogram 27 mars

Dag Öppnar Stänger
27 Mars 2019 09:00 17:00
28 Mars 2019 09:00 16:00

08.30 - 09.30 | Scen 2

Lars Mårtensson

 

Frukostseminarium med Volvo

Lars Mårtensson,
Environment Director på Volvo Trucks.

09.45 - 10.30 | Scen 1

Andrew Early

 

The new hybrid London Taxi

Andrew Early,
TECHNIA

09.45 - 10.30 | Scen 2

Hans Grönqvist

 

Additiv tillverkning och elektronik

Hans Grönqvist,
RISE IVF




09.45 - 10.30 | Scen 3

Hanna Tore

 

Radikala minskningar av koldioxidutsläpp  

Hanna Tornevall, CIT Industriell Energi och Thore Berntsson, International Energy Agency

10.45 - 11.30 | Scen 1

Cristina Rusu

 

Energy Harvesting systems


Cristina Rusu,
RISE

10.45 - 11.30 | Scen 2

Ola Jansson

 

Digitalisering - från vision till verklighet

Ola Jansson,
Siemens


10.45 - 11.30 | Scen 3

Mark James


AUTOSAR: A Platform for Success

Andrew Banks,
LDRA

11.45 - 12.30 | Scen 1

Henrik Svenningstorp

 

Fler elektrifierade transporter

Henrik Svenningstorp,
SEEL (RISE/CEVT)

11.45 - 12.30 | Scen 2

Andersson Johansson

 

Kolnanoteknik i framtidens integrerade kretsar

Anders Johansson, 
Smoltek


11.45 - 12.30 | Scen 3

Gabriel Skantze

 

Teaching robots to conduct unbiased job interviews

Gabriel Skantze,
Furhat Robotics and KTH.

13.15 - 14.00 | Scen 1

Mikael Ström


Interaktiva Evolutionära Algoritmer

Mikael Ström,
RISE IVF

13.15 - 14.00 | Scen 2

Inission

 

Inission innovation award 2019

Sjunde upplagan av Inission innovation award.


13.15 - 14.00 | Scen 3

Sara Lindmark


Better World Index (BWI)

Sara Lindmark,
i3tex. 

14.15 - 15.00 | Scen 1

Suteki

 

Så kan hologram och AI boosta industrin

Chris Andersson,
Suteki

14.15 - 15.00 | Scen 2

Helene Karlsson

 

Tvättbar elektronik

Heléne Karlsson,
RISE IVF


14.15 - 15.00 | Scen 3

Jan Winstedt


Så får du bukt med tidsbristen

Jan Winstedt
Petra Brask AB

15.15 - 16.00 | Scen 1

Bård Eker


Låt dig begeistras 

Bård Eker

15.15 - 16.00 | Scen 2

EIG

 

Årets elektronikföretag & Årets nyskapade elektronikföretag i Västsverige

 Prisutdelning.


15.15 - 16.00 | Scen 3

Daan Assen

 

Tribal knowledge in manufacturing

Daan Assen, 
SwipeGuide

16.15 - 17.00 | Scen 1

Björn Qwinth


Catch the 5G wave  

Björn Qvinth,
Ericsson.

16.15 - 17.00 | Scen 2

Johan Hammersberg

 

Grafen i framtidens elektronikprodukter

Johan Hammersberg, SIO Grafen 
Amer Ali, Graphensic


16.15 - 17.00 | Scen 3

Ali & Bernd

 

Big Science Sweden

Bernd Ketzler & Ali Moyassari,
Chalmers Industriteknik